Past CAAS Award Winners

Student Awards

Scholar of the Year

2019 - Keshele E. Stevens, NDFS
2018 - Michaela Brubaker, ADVS

2017 - Jackie Heaps, NDFS
2016 - Ian Sroufe, ADVS
2015 - Laycee Elliott, NDFS
2014 - Sara Calicchia, ADVS
2013 - Norma Patino, NDFS
2012 - Hayley Housekeeper, NDFS
2011 - Lindsay Maxfield, ASTE
2010 - Karmella Dolecheck, ADVS 
2009 - William Tyler Brock
2008 - Krista S. Viau, NFS
2007 - Craig J. Louder, 
2006 - Elaine Watkins, NFS 
2006 - Kyle Micheli, APEC
2005 - Khirsta Pappenfuss, ADVS
2004 - Travis McNiven, ADVS
2003 - Michelle Whipple, NFS
2002 - Rebecca Charlton, NFS
2001 - Rachael Porter Redman, APEC
2000 - Aaron W. Stevenson, ADVS
1999 - Erin Naegle, PSB
1998 - Shannon M. Gardner, NFS
1997 - Amber I. Allen, NFS
1996 - Heather Rae Leonard, NFS
1995 - Ian H. Palmer, AST
1994 - Patricia Utako Yamamoto
1993 - Donald L. Jacques

Legacy of Utah State Award

2019 - Patricia Beckert, LAEP
2018 - 
Kathryn Orme, NDFS (also USU Legacy award recipient)
2017 - Laurel Britt, ADVS
2016 - Lea Palmer, NDFS
2015 - Dallin Wengert, ADVS (also USU Legacy award recipient)
2014 - Bill Kay, NDFS
2013 - Breanne Palmer, PSC
2012 - Laura Jensen, NDFS
2011 - Mike Gottfredson, LAEP
2010 - Jessica Dube, ADVS

Graduate Student Teacher of the Year


2019 - April Litchford, NDFS
2018 - 
Lacee R. Boschetto, ASTE
2017 - Joseph S. Furse, ASTE
2016 - Rose Judd-Murray, ASTE
2015 - Scott Bartholomew, ASTE
2014 - Jackqueline P. LaRose, ADVS
2013 - Trevor Robinson, ASTE
2012 - Ben George, LAEP
2011 - Kate Spears, LAEP
2010 - Ammon Bayles, ADVS

Doctoral Student Researcher of the Year

2019 - Idowu Ademola Atoloye, PSC
2018 - 
Justine E. Britten, ADVS
2017 - Boniface Fosu, PSC
2016 - Min Yang, ADVS

Master's Student Researcher of the Year

2019 - Brendan Andrew Sarnecky, ADVS
2018 - 
Katie Slebodnik, PCS
2017 - Jordan Frank, ADVS
2016 - Tanya Rice, LAEP

Graduate Student Researcher of the Year

2015 - Daniel Barandiaran, PSC
2014 - Fatih Ortakci, NDFS
2013 - Lindsay Cox, ADVS
2012 - Xystus Amakor, PSC
2011 - Colby W. Brungard, PSC
2010 - Christopher Dschaak, ADVS
2009 - Karin Allen, NDFS

Undergraduate Researcher of the Year

2019 - Jessica Gough, NDFS
2018 - 
Elizabeth Park, ADVS
2017 - Boston Swan, PSC
2016 - Alissa Aguilar, NDFS
2015 - Hailey Wall, LAEP
2014 - Reagan Wytsalucy, PSC
2013 - Kathleen Combs, PSC
2012 - Kevin Cope, PSC
2011 - Tiffany Maughan, PSC
2010 - Clifford King, ADVS      
2009 - Jeremy Crook, PSC   
2008 - Laura Rowley Wright, PSB
2007 - John Brinkerhoff, ADVS
2006 - Katie Brown, NFS
2005 - Aaron Davis
2004 - Caralee Wilcock, NFS

Faculty Awards

Faculty Researcher of the Year

2019 - Brent L. Black, PSC
2018 - 
Young-Min Lee, ADVS
2017 - Zhongde Wang, ADVS
2016 - Silvana Martini, NDFS (also Researcher of the Year)
2015 - Simon Wang, PSC (also Researcher of the Year)
2014 - Robert Ward, NDFS
2013 - Robert Gillies, PSC
2012 - Scott Jones, PSC
2011 - Jiming Jin, PSC (also Researcher of the Year)
2010 - Brian Gowen, ADVS
2009 - Silvana Martini, NDFS
2008 - Paul G. Johnson, PSC
2007 - John D. Morrey, ADVS
2006 - Kenneth L. White, ADVS (September 2006)
2006 - DeeVon Bailey, APEC 

Teacher of the Year
(Formerly Professor of the Year)


2019 - Andreas "Baron" Wesemann, ASTE (USU Teacher of the Year)
2018 - Mateja Savoie Roskos, NDFS
2017 - Jason Romney, ADVS
2016 - Clay Isom, ADVS
2015 - Anne Spranger, PSC
2014 - Ryan Bosworth, APEC
2013 - Lindsey Shirley, ASTE
2012 - Marlene Israelsen, NDFS (USU Teacher of the Year)
2011 - Brian K. Warnick, ASTE (USU Teacher of the Year)
2010 - Ralph Whitesides, PSC
2009 - Julie Wheeler, ASTE
2008 - Heidi J. Wengreen, NDFS
2007 - Rudy S. Tapley, ASTE
2006 - Paul R. Grossl, PSB 
2006  - Rhonda Miller, ASTE
2005 - Janet B. Anderson, NFS (USU Teacher of the Year)
2004 - Craig Aston, PSB
2003 - Tamara Vitale, NFS
2002 - Tyler Bowles, Economics
2001 - Bisudeb Biswas, Economics (USU Teacher of the Year)
2000 - Gary Straquadine, ASTE
1999 - Janis Boettinger, PSB
1998 - Gary S. Straquadine, ASTE
1997 - Tyler Bowles, Economics
1996 - Nedra K. Christensen, NFS
1995 - Evan P. Parker, ASTE
1994 - Larry Rupp, PSB
1993 - Craig Aston, PSB
1992 - Randall D. Wiedmeier, ADVS
1991 - Gary S. Straquadine, ASTE
1990 - J. Wayne McArthur   ADVS
1989 - Lyle McNeal, ADVS
1988 - Rondo Christensen, APEC
1988 - Stanley L. Henderson, ADVS  
1986 - Mark Healey, ADVS
1985 - Stanley Allen, ADVS
1984 - Haven Hendricks, ADVS
1983 - Lyle McNeal, ADVS
1982 - Robert J. Wagenet, PSB
1981 - E. Bruce Godfrey, Economics
1980 - Robert J. Wagenet, PSB
1979 - Keith W. Hatch, ASTE (USU Professor of the Year)    

Graduate Research Mentor of the Year

2019 - Scott B. Jones
2018 - 
Simon Wang, PSC
2017 - Earl Creech, PSC
2016 - Heidi Wengreen, NDFS
2015 - Abby Benninghoff, ADVS (also USU Outstanding Graduate Mentor of the Year)
2014 - Clay Isom, ADVS
2013 - Lee Rickords, ADVS
2012 - Dan Drost, PSC
2011 - Corey V. Ransom, PSC
2010 - Ken White, ADVS
2009 - Nedra Christensen, NDFS

Undergraduate Research Mentor of the Year

2019 - Daniel T. Drost, PSC
2018 - 
Sheryl Aguilar, NDFS
2017 - Kelsey Hall, ASTE
2016 - Bart Tarbet, ADVS
2015 - Lee Rickords, ADVS
2014 - Jeanette M. Norton, PSC
2013 - Bo Yang, LAEP
2012 - Rhonda Miller, ASTE
2011 - Silvana Martini, NDFS
2010 - Brent Black, PSC; Lee Rickords, ADVS
2009 - Megan Bunch, NDFS
2008 - Scott Jones, PSC
2007 - Kenneth White, ADVS
2006 - Heidi Wengreen, NFS
2005 - Dan Drost, PSB
2004 - Janis Boettinger, PSB
2003 - Jeanette Norton, PSB

GOVERNOR’S MEDAL

2016-17 Debra Spielmaker, ASTE
2016-17 John Morrey, ADVS
2015-16 Noelle Cockett, ADVS
2015-16 Paul Hill, Extension
2013-14 Ken White, ADVS
2011-12 Bruce Bugbee, PSC
2010-11 Kevin Jensen, PSC
2004-05 Noelle Cockett, ADVS
2001-02 Gail Bingham. PSC

 

Undergraduate Faculty Mentor of the Year Award

2019 - Rusty Stott, ADVS
2018 - 
Rebecca Charlton, NDFS
2017 - Lyle McNeal, ADVS
2016 - David Evans, LAEP
2015 - Jared Berrett, ASTE
2014 - Rusty D. Stott, ADVS
2013 - Rebecca Lawver, ASTE (also USU Faculty Advisor of the Year)
2012 - Kerry Rood, ADVS
2011 - Luella Oaks, ASTE (also USU Faculty Advisor of the Year)
2010 - Rusty Stott, ADVS
2009 - Aaron Olsen, ADVS
2008 - Marie K. Walsh, NDFS
2007 - Brian Warnick, ASTE (also USU Faculty Advisor of the Year)
2006 - Evan Parker, ASTE 
2005 - Rudy S. Tarpley, ASTE
2004 - Lyle McNeal, ADVS (also USU Advisor of the Year)
2003 - Cathy Myers-Roche, PSB
2002 - Tiffany Julen-Day, ADVS
2001 - Deborah Gustafson, NFS
2000 - Tyler Bowles, Economics
1999 - Stanley Allen, ADVS (also USU Advisor of the Year)
1998 - Richard M. Joerger, ASTE
1997 - H. Grant Vest, PSB (also USU Advisor of the Year)
1996 - Deloy Hendricks, NFS
1995 - Bruce Miller, ASTE
1994 - Randall D. Wiedmeier, ADVS
1993 - Gary Straquadine, ASTE, (also USU Advisor of the Year)
1992 - Rondo Christensen, Economics
1991 - Craig Aston, Plants, Soils, & Biometeorology
1990 - Lyle McNeal, Animal, Dairy and Veterinary Sciences
1989 - Noreen Schvaneveldt, Nutrition and Food Sciences
1988 - David Walker, Plant Science (also USU’s Advisor of the Year)
1987 - Stanley Allen, Animal, Dairy and Veterinary Science
1986 - Keith W. Hatch, Agricultural Education
1985 - Pat Pruitt, Agricultural Education

Faculty University Service Award

2019 - Jeanette Norton, PSC
2018 - 
Jeffery Hall, ADVS
2017 - Rusty Stott, ADVS
2016 - Becki Lawver, ASTE (also USU Faculty University Service Award)
2015 - Marie Walsh, NDFS
2014 - Ed Reeve, ASTE (also USU University Service Award)

International Professor of the Year

2019 - Simon S.-Y. Wang, PSC
2018 - 
David Wilson, ADVS
2017 - Kynda Curtis, APEC
2013 - Edward Reeve, ASTE
2012 - DeeVon Bailey, APEC
2011 - Kamal A. Rashid, ADVS
2010 - Ron Munger, NDFS

Distinguished Professor of the Year

2019 - Ron Munger, NDFS
2018 - 
Jeff R. Broadbent, NDFS
2017 - David L. Bell, LAEP
2016 - Noelle Cockett, ADVS
2015 - Bruce Bugbee, PSC (also the D. Wynne Thorne Career Research Award)
2014 - Don McMahon, NDFS
2013 - Thomas Bunch, ADVS
2012 - V. Philip Rasmussen, PSC
2011 - Michael L. Timmons, LAEP
2010 - Nedra K. Christensen, NDFS
2009 - DeeVon Bailey, APEC
2008 - Janet B. Anderson, NFS
2007 - Basudeb Biswas, ECON
2006 - Conly L. Hansen, NFS
2006 - E. Bruce Godfrey, APEC
2005 - Steven A. Dewey, PSB
2004 - Clell Bagley, ADVS
2003 - Georgia Lauritzen, NFS
2002 - James H. Thomas, Associate Dean & PSB
2001 - Noreen Schvaneveldt, NFS
2000 - Donald Snyder, Economics
1999 -
1998 - Rulon Albrechtsen, PSB
1997 - Von T. Mendenhall, NFS
1996 - Stanley D. Allen, ADVS
1995 - J. LaMar Anderson, PSB
1994 - Darwin Nielsen, Economics
1993 - Jerome J. Jurinak, PSC; Ross A. Smart, ADVS
1992 - Jay C. Andersen, APEC
1990 - Arthur W. Mahoney, NFS
1989 - Rober W. Sidwell, ADVS
1988 - John O. (Jack) Evans, PSB
1987 - Frank B. Salisbury, PSB
1986 - Ronald J. Hanks, PSB
1985 - James LeGrande Shupe, ADVS
1984 - C. A. Ernstrom, NFS
1983 - William F. Campbell, PSB
1982 - Wade Dewey, PSB
1981 - James Bennett, ADVS

Staff Awards

Outstanding Service to Faculty

2019 - LaZell W. Allen, ASTE
2018 - 
Lauren Anderson, ASTE
2017 - Alec Hay, PSC
2016 - Pam Garcia, ADVS
2015 - Thor Linstrom, PSC
2014 - Morgan Polityka, APEC
2013 - Darlene Orduno, ADVS
2012 - Parl Galloway, ADVS
2011 - Lori Johnson, PSC
2010 - Marilyn Eliason, ASTE
2009 - Dave Forrester, ADVS
2008 - Pamela K. Neilson, NFS
2007 - Art LaMont, ADVS

Outstanding Service to Students

2019 - Keren Williams, PSC
2018 - 
Misty D. Balls, ASTE
2017 - Michael S. Bishop, ADVS
2016 - Tami Spackman, ADVS
2015 - Jeff Slade, PSC
2014 - Susan Crosbie, ASTE
2013 - Kathy Allen, LAEP
2012 - Alec Hay, PSC
2011 - Lisa Allen, APEC/PSC
2010 - John Lawley, PSC
2009 - Laurel Hancey, ADVS
2008 - Pamela Zetterquist, NFS
2007 - LaZell W. Allen, ASTE

Friends of USU Awards

Distinguished Service Award

2019 - John Y. Ferry
2018 - 
Jan Striefel
2017 - Randy Parker
2016 - Don Wang, NDFS/CAAS
2015 - John Mathis
2014 - Valley Implement (Sid and Fred Titensor)
2013 - Dolores Wheeler
2012 - Joe Porter, LAEP
2011 - H. Alan Luke, Pricing system for dairy producers
2010 - Paul & Paulette Campbell, Campbell Scientific
2009 - Rey L. Allred, Allred Orchards
2008 - Frederick Lilegren
2007 - Dairy Farmers of America, Inc., Mountain Rural Council
2006 - William “Buddy” Deimler
2006 - Diane Mower-Jones
2005 - Jed Christenson
2004 - Leonard Blackham
2003 - John E. Osguthorpe
2002 - Lyle Hillyard
2001 - Booth C. Wallentine
2000 - John Holmgren
1999 - Marda Dillree
1998 - Michael R. Marshall
1997 - Dale Bateman
1996 - Dale W. and Adele Christensen Young
1995 - C. Hardy Redd
1994 - Miles “Cap” Ferry
1993 - Eric Campbell, Campbell Scientific
1992 - Kenneth R. Ashby
1990 - Deloris Stokes Wheeler
1989 - Rex G. Plowman
1988 - John Berg
1987 - John and Junior Miller
1986 - Marlow C. & Paul C. Woodward
1985 - Edwin 0. Gossner, Sr.
1984 - F. Schoenfeld
1983 - A. Robert Munk
1982 - Frank Nishiguchi
1981 - Carl W. and Reid L. Wayman
1980 - Karl Shisler
1979 - Danniel S. Dennis
1978 - Snell Olsen
1977 - Joseph H. Francis
1976 - Elvin Downs
1975 - Deloris Stokes
1974 - L. Glen Garrett
1973 -  
1972 - Howard James Clegg
1971 - Elmo W. Hamilton
1970 - John Lloyd Mathis
1969 - A . V . Smoot
1968 - Wesley D. Soulier
1967 - Ralph S. Blackham
1966 - Robert J. Potter
1965 - Charles Redd
1964 -  
1963 -  
1962 -  
1961 - William W. Owens
1960 - Robert James Evans
1959 - George F. Stabbings
1958 - Fred W. Chambers
1957 - Merrill N. Warnick
1956 - Clyde C. Edmunds 

Alumni Awards

Alumni Hall of Honor

2019 - James H. Thomas
2018 - 
Vern Budge
2017 - Paul Larsen
2015 - John Ferry
2014 - Dr. Alvin C. Warnick
2013 - Murray Fowler
2012 - Alan C. Christensen
2011 - Robert A. Nielson
2010 - Musa N. Nimah
2009 - C. Booth Wallentine
2008 - Robert H. Stewart
2007 - Lyman H. Rich
2006 - Dr. Darwin B. Nielsen; Dr. R. Dean Plowman
2005 - Dr. Gaylon S. Campbell; Bliss H. Crandall; Dr. Lynn F. James
2004 - Dr. John E. Butcher; Dr. Niranjan R. Gandhi; Dr. Gary H. Richardson; L. Page Teichert
2003 - Robert D. Nielsen; Dr. John E. Osgothorpe; Dr. Sylvan H. Wittwer
2002 - Dr. Donald B. Olsen; Dr. Dale Young; Ambassador Ardeshir Zahedi
2001 - George B. Caine; Dr. Doyle J. Matthews
2000 - Dr. C.A. Tony Ernstrom; Dr. Robert Kunkel